Kocaeli Üniversitesi’ndeki usülsüzlüğe yargı tokadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Üniversitesinde yapılan usulsüz uygulamalar nedeniyle bir türlü sular durulmuyor.

Sık sık yapılan usulsüzlükler nedeniyle basında gündeme gelen Kocaeli Üniversitesi’nde son yaşanan gelişmeler ise pes dedirtti. Kocaeli Üniversitesi kadrosunda E.Çırak görevde yükselme için sınava girdi ve yazılıda 98 puan alarak sözlü mülakata girmeye hak kazandı. İşte ne olduysa mülakatta oldu.

Sesli ve görüntülü kayıt yapılan mülakatta adeta E. Çırak’ın gözlerinin içine bakarak, mülakattan daha düşük puan alan bir memur mülakatta geçer not verilerek sınavı kazandı.

GERÇEKLER ORTAYA ÇIKTI

Kocaeli Üniversitesi görevde yükselme mülakatında adeta göstere göstere torpil yaptığı iddia edilen komisyon başkanı Rektör Yardımcısı Prof. Dr. E. Ç., komisyon üyeleri görüntülü kayıtla da bu torpil resmen mahkeme kayıtlarına girdi. Görevde yükselme sınavında mülakatta elenmesi sonrasında Bölge İdare Mahkemesine başvuran E.Çırak’ın talebi sonrasında mahkeme Kocaeli Üniversitesinden kayıtları talep etmesi ile tüm gerçekler ortaya çıktı. Bunun üzerine mahkeme kararı verdi ve E. Çırak’ı haklı buldu ve üniversitenin sözlü sınavını iptal etti.

Kocaeli Üniversitesi Hastanesinde memur olarak görev yapan E. Çırak’ın sözlü sınavında usulsüzlük ile ilgili olarak mahkeme kararını değerlendiren Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yaptığı açıklama da, “Kocaeli Üniversitesi geçmişte başarıları ile anılırdı. Geldiğimiz noktada ise kamuoyunda ve ülke genelinde olumsuzlukları, usulsüz uygulamaları ile anılan bir kurum olmuştur. Zaman zaman yerel ve ulusal basında kurum ile ilgili olumsuz haberler çıkmakta, kurumu yönetenler usulsüz uygulamalarına imza atmaktadır. Geçmişte yapılan usulsüz uygulamalarla ilgili hukuki mücadelelerimiz oldu ve bunların bir çoğu da kazanıldı” dedi.

Başkan Çeker, “ Son yapılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavında ise yazılı sınavda 98 puan alan sendika üyemiz mülakatta elenerek mağdur edilmiştir.Bununla ilgili sendikamız hukuk bürosunca yapılan hukuki destek ile davası açılmış ve sendika üyemizin mülakatta mağdur edildiği yargı kararı ile tescil edilmiştir. İdarelerin usulsüz uygulamalarına karşın hukuk mücadelemizde sürecektir” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir